24. november 2022, kl.10-12
I september kom Energistyrelsen med ”Vejledning om reglerne om egetforbrug af elektricitet fra kommunale og regionale solcelleanlæg”, hvilket giver nye muligheder for solcelle på offentlige bygninger. Vil du høre mere om de muligheder, samt andre muligheder for solceller i kommuner og regioner, så vær med når Energiforum Danmark sammen med Kuben Management og Horten Advokater giver status og overblik.
Program:
10.00: Velkomst v. Dorte Nørregaard Larsen, Energiforum Danmark
10.10: Status på regler og undtagelser for solceller på kommunale og regionale bygninger v. Jakob Klint, Kuben Management
10.25: Selskabsudskillelse – muligheder og udfordringer v. René Frisdahl Jensen, Horten
10.45: Spørgsmål
11.00: Økonomi ved selskabsudskilte anlæg v. Sebastian Hougaard, Kuben Management
11.30: Andre muligheder for solceller i kommuner – VE fællesskaber, planloven og solceller, de meget store bygninger, etc. v. Jakob Klint, Kuben Management
11.50: Afslutning v. Dorte Nørregaard Larsen, Energiforum Danmark
Mødet er gratis og online og kun for medlemmer af Energiforum Danmark men kræver tilmelding her
Energiforum Danmark og Verdensmålene:
Det er måske ikke noget du tænker så meget over i hverdagen, men faktisk så spiller de fleste arrangementer og aktiviteter i Energiforum Danmark, positivt ind til et eller flere verdensmål. Fx. bidrager dette arrangement til disse verdensmål: