Vores fremtid fortjener et godt indeklima
Decentral ventilation og klima
Vi mener at alle har krav på et godt indeklima. Et sundt og behageligt indeklima skaber de bedste forudsætninger for at lære, være kreative, udvikle sig, præstere og have det godt. Derfor arbejder vi målrettet for at løfte kvaliteten af indeklimaet for både voksne og børn. Det gør vi blandt andet på skoler, institutioner og i kontormiljøer, med fleksible ventilationsløsninger.
Vi er specialister i decentral ventilation og har arbejdet med det i mere end 30 år. Vi er markedsledende og arbejder dedikeret for fortsat at være verdensmestre inden for vores niche.
Hos os er bæredygtighed ikke blot miljø men en del af vores forretningsstrategi. Vi udformer EPD’er på vores decentrale ventilationsprodukter og produktspecifikke LCA beregninger. I takt med at der i stigende grad fokuseres på fornyelse frem for nybyggeri, passer vores decentrale ventilationsløsninger særdeles godt ind – blandt andet på grund af de fleksible installationsmuligheder.
Bæredygtighed og dokumentation i fokus
Hos Airmaster bruges LCA aktivt som et beslutningsværktøj i produktudviklingen og til at identificere, hvor der er størst potentiale for forbedringer. Beregningerne udføres i overensstemmelse med gældende standarder og bygningsreglementets metodekrav og baseres i videst muligt omfang på produktspecifikke miljøvaredeklarationer (EPD’er). Det sikrer et gennemsigtigt og dokumenterbart grundlag, som kan anvendes af rådgivere, bygherrer og myndigheder i forbindelse med LCA-beregninger på bygningsniveau og arbejdet med skærpede klimakrav.
Ved at kombinere mange års erfaring med decentral ventilation og en systematisk anvendelse af LCA bidrager Airmaster til et byggeri, hvor godt indeklima, energieffektivitet og bæredygtighed tænkes sammen som en integreret del af løsningen.
Vil du vide mere?