Gå til primært indhold Gå til indhold i footer
  1. Forside
  2. · Nyheder
  3. · 07-04-2025: I HØRING: Nye regler for batterier og andre fleksibilitetstiltag

I HØRING: Nye regler for batterier og andre fleksibilitetstiltag

Af: Dorte Nørregaard Larsen, Energiforum Danmark
07. apr. 2025
For at lette integrationen af VE i energistystemet og leve op til EUs VE III-direktiv, foreslås der ændringer i to bekendtgørelser og en helt ny bekendtgørelse om batterier.
Høringer Blå
Grafik: Energiforum Danmark

Som opfølgning på VE lll direktivet, er ændringer til to bekendtgørelser sat i høring og en ny bekendtgørelse ser dagens lys. Det drejer sig om:

  • Revideret bekendtgørelse om systemansvarlig virksomhed og anvendelse af eltransmissionsnettet m.v. (systemansvarsbekendtgørelsen)
  • Revideret bekendtgørelse om varetagelse af netvirksomhedsaktiviteter 
    (netvirksomhedsbekendtgørelsen)
  • Bekendtgørelse om adgang til batteristyringsdata (ny)

Formålet er at lette integrationen af vedvarende energi.

Ændringerne kan kort beskrives sådan:

  • at transmissionssystemoperatører og, hvis det er muligt, 
    distributionssystemoperatører skal stille oplysninger til rådighed om andelen af VE og CO2-ækvivalenter i hver af de to danske budzoner for handel med elektricitet.
  • at distributionssystemoperatører skal stille anonymiserede og aggregerede data om potentialet for fleksibelt elforbrug til rådighed for systembrugere.
  • at distributionssystemoperatører skal stille anonymiserede og aggregerede data om den vedvarende elektricitet, som egenforbrugere, VE-fællesskaber og borgerenergifællesskaber føder ind i nettet, til rådighed for systembrugere.
  • at producenter og importører, der bringer husholdnings- og industribatterier og eldrevne køretøjer i omsætning i Danmark fra og med den 21. maj 2025, skal give adgang til data via batteristyringssystemet for ejere og brugere og for tredjeparter, der har tilladelse fra ejerne og brugerne. 

Der er høringsfrist 30. april og bekendtgørelserne forventes at træde i kraft 21. maj 2025.

Du kan finde høringsmaterialet her.

Relaterede nyheder

Høringer Lysegrøn
08. okt. 2026 Af: Janne Roest-Madsen, netværkskoordinator i Energiforum Danmark
I HØRING: Nye låneregler på vej: Bedre muligheder for fjernvarme og energilagring
Høringer Blå
08. okt. 2026 Af: Janne Roest-Madsen, netværkskoordinator i Energiforum Danmark
I HØRING: Nye regler for brintinfrastruktur på vej: Hvad betyder det for energiplanlægningen?
Høringer Grå
07. okt. 2026 Af: Janne Roest-Madsen, netværkskoordinator i Energiforum Danmark
I HØRING: Nye regler for varmeforsyningsselskabers aftaler