Gå til primært indhold Gå til indhold i footer
  1. Forside
  2. · Nyheder
  3. · 03-11-2026 I HØRING: Nye regler for Energinets betaling for myndighedsbehandling

I HØRING: Nye regler for Energinets betaling for myndighedsbehandling

Af: Janne Roest-Madsen, netværkskoordinator i Energiforum Danmark
03. nov. 2026
Klima-, Energi- og Forsyningsministeriet har sendt et udkast til en ny bekendtgørelse i høring. Bekendtgørelsen skal fastsætte reglerne for Energinets og virksomhedens helejede datterselskabers betaling for ministeriets myndighedsbehandling og tilsyn.
IHØRING Neongrøn
Grafik: Energiforum Danmark

Forslaget betyder, at Energinet og virksomhedens helejede datterselskaber skal betale aktivitetsbaserede gebyrer for Klima-, Energi- og Forsyningsministeriets omkostninger til en række myndigheds- og tilsynsopgaver efter lov om Energinet og lov om elforsyning.

Hvad skal gebyrerne dække?

Gebyrerne beregnes på baggrund af ministeriets direkte og indirekte omkostninger til myndighedsbehandlingen. Det omfatter blandt andet tid til sagsbehandling og tilsyn, en forholdsmæssig del af fællesomkostninger samt nødvendig ekstern bistand. Derudover kan blandt andet omkostninger til IT-drift, udvikling af tilsynsplaner, rejser og udarbejdelse af administrationsgrundlag indgå.

Betalingen skal ske gennem foreløbige opkrævninger efter andet og fjerde kvartal. Efter regnskabsårets afslutning udarbejdes en endelig opgørelse på baggrund af den endeligt beregnede timesats.

Ingen betalingspligt for andre virksomheder

Betalingspligten påhviler alene Energinet og virksomhedens helejede datterselskaber og har ifølge ministeriet ikke konsekvenser for andre virksomheder.

Høringsfrist 30. november

Høringsfristen er 30. november 2026 kl. 16.00, og det foreslås, at bekendtgørelsen træder i kraft 1. januar 2027.

Find høringsmaterialet på Høringsportalen

Relaterede nyheder

IHØRING Lyseblå
27. okt. 2026 Af: Janne Roest-Madsen, netværkskoordinator i Energiforum Danmark
I HØRING: Nye gebyrer på byggeområdet
IHØRING Mørkeblå
13. okt. 2026 Af: Janne Roest-Madsen, netværkskoordinator i Energiforum Danmark
I HØRING: Nye regler skal gøre billigere strøm til naboer til sol- og vindanlæg muligt
IHØRING Grøn
12. okt. 2026 Af: Janne Roest-Madsen, netværkskoordinator i Energiforum Danmark
I HØRING: Nye regler for energiledelse, energisyn og klimasyn